nedeľa 21. septembra 2014

Random sem, random tam - Brno.

Takže, už tak mierne aklimatizovaná, hlásim sa vám z môjho dočasného, päťročného prechodného bydliska. [well, snáď bude 5ročné.]
V mojom asku, kde tých otázok tak veľa zase nebýva, ste ma od doby, kedy ste sa dočítali, že už odchádzam do Brna, zavalili prosbami, či by som nemohla napísať nejaký ten príspevok o tom ako som sa sem vôbec dostala, či ako sa mi tu žije.

Well, here we go friends.

Ako som sa dozvedela o Brne a odbore Informačné štúdia a knihovníctvo?
No.
Ono to je dosť zaujímavé.

Marec 2013
Začalo to tým, že som mala po desaťmesačnom vzťahu zlomené srdce a žiaľ som si malicherne vylievala v článkoch na tomto blogu. Myslím, že by niekde v archíve ešte mali byť. Ale nechcete ich čítať, verte mi. No, ale, nejakým zázrakom proste, sa na tomto blogu a pri každom mojom naivnom článku, objavovali komentáre od dievčiny, ktorej meno bolo Zuzka. Netušila som, kto je, odkiaľ je, či ako sa k môjmu blogu dostala. No vedela som jedno. Niečo v mojom vnútri, pokojne si to nazvime intuícia, mi nahováralo, že to dievča mi môže pomôcť. A tak som si ju priadala do priateľov na fakerbuku, a ľaľa, sedím vedľa nej v knižnici v Brne.
Ale, podstatné je, že toto vysoké žieňa, ktorej kučery popretkávené ružovým melírom totálne zbožňujem, bola osoba, vďaka ktorej som sa dozvedela o tomto nezvyčajnom odbore. Vedela som, že existuje, ale netušila som o čom je.

Ďalej.

Január 2014
Výber škôl a posielanie prihlášok.
Dodnes si pamätám, ako som sedela v obývačke, s notebookom na kolenách a opuchnutými očami od hádky s mamou, keď som si už od absolútneho zúfalstva trhala vlasy.
Ja som nevedela čo chcem študovať.
Nevedela som kam chcem ísť študovať.
A čas ma neúprosne tlačil.
Keď som už mala poprachádzané všetky slovenské "univerzity" a skončila som s plačom, že ja nič z toho študovať nechcem, že nič nevystihuje moje ideály, napadlo ma, čo tak si kuknúť stránku Masarykovej univerzity?
Mama tým nebola nadšená.
Nebola nadšená, ani keď som si posielala prihlášky na antropológiu, pri ktorej sa mi rozbúchalo srdce a na ISK, ktoré som chcela skúsiť, ak by ma nevzali na antropolu.
Nadšenie sa trochu pozdvihlo, keď som išla na prijímačky.
Keď som jej volala, že ma prijali na antropológiu a aj na ISK, dokonca mi kúpila dezert a plakala, aká som šikovná.
Ale, keď som oznámila, že do Bratislavy na prijímačky, kde som sa prihlásila na biológiu a literárnu komunikáciu a knihovníctvo, nemienim ísť, nadšenie znova povädlo.
Vedela, že som sa rozhodla pre Brno.

Júl 2014
Odmaturované, prijatá na školu.
Ostávalo mi len rozhodnúť sa, či bude zo mňa vedec a či knihovník.
Bolo to ťažké.
Pretože biológia a chémia boli to, čo ma bavilo. A o ISK som toho veľa zase nevedela.
Ale.
Ak by som sa rozhodla pre prírodovedecký smer, musela by som v tom byť kurva dobrá, ak by som sa chcela uplatniť. To by znamenalo veľa učenia. A to sa mne nechce. [áno, jeden z dôvodov, prečo som aj medinu zavrhla hneď v počiatkoch.]
Tak som si vyhľadala, čo to ten ISK vlastne je.. a ahaho. Tu som.

Čo sú Informačné štúdia a knihovníctvo?
Ehm.
Popravde?
Neviem.
Ono je to strašne zložité vysvetliť.
Nejde o to, že po ukončení štúdia zo mňa bude knihovník ako bol Flynn Carsen v rovnomennom filme. Ale zase ani kockatá hlava, akou sú ITáci.
Ono je to z každého rožku trošku.
Ide o to, čo sa deje s informáciam. Ako vznikajú, odkiaľ sa čerpajú, čo sa s nimi deje ak sú na sieti alebo ak sa stratia. Ďalej mám predmet, na ktorom sú každotýždenne prednášky o niečom inom. Prvú sme mali s názvom Podnikanie v 21.storočí. A proste..
Poviem vám, čo z toho jednoducho môžete byť.
Samozrejme, že v prvom ročníku máte predmety, ktoré sú tým základom. Ale ďalej? Ďalej si môžete vyberať predmety podľa toho, či sa chcete venovať redaktorstvu, knihovníctvu, či si chcete založiť firmu na IT alebo pracovať v archíve. Je veľa možností.
A všetko sa to točí okolo kníh, informácií, sietí, práce s týmto všetkým.

Viem, veľa som vám toho o tom nepovedala.
Ale ono to je strašne ťažké vysvetliť.
Veď ani len Zuzka, ktorá tu je už 3rok o tom viac toho nevie :)
Ale.. ak vás baví niektorá z uvedených vecí, ktoré som o trošku vyššie vypísala.. môže to byť odbor aj pre vás :)

Ako sa mi žije v Brne?
Well
ťažko.
Alebo teda, je to hard question.
Na jednej strane ťažko. Pretože internát nie je mama hotel. Všetko si musíte vybavovať sami. Jedlo kupujete len toľko, čo viete, že zjete. ISIC je všemocná kartička, ktorá vám otvára brány aj tam kam nechcete. A keď ju nemáte, ste pekne v pi[rdeli]či, tak ako ja. Samozrejme, že mi ju dajú až o 2 týždne. Šalinkarta. Ďalšia veľmi užitočná vecička. Ak ju nemáte, na šalinách sa preplatíte, až sa vám bude z hlavy pariť. Tak ako mne.
Ale na druhej strane.
I'm the lucky one.
Z ľudí, ktorých považujem za kamarátov tu je dobrá polovička.
Mám tu Zuzku.
Mám ísť s kým von. Má mi kto všetko poukazovať a vysvetliť. Ak by tu neboli oni všetci..bola by som pekne nahratá.
Ešte aj spolbývajúcu som vychytala celkom fajn!
Ukecaná žilinčanka milujúca hokej minimálne tak, ako ja.
Ňach, majstráky budú zaujímavé 3:D.

Ale mesto je krásne. Ľudia sú tu milí a ochotní. Šaliny oveľa lepšie ako MHDečka v Blave. Intrák a škola, nice :) nemám sa na čo sťažovať :) až na tu diaľku..diaľku od domova. Ya know, mummy and daddy. A dva nenažrané psy.

Takže.. ak máte akékoľvek otázky, viete kde ma môžete nájsť :)
Rovnako, pokojne môžete sledovať môj insta, kde budem sem tam dávať photos, ktoré sa na blog nedostanú :) teda, dokým si nedonesiem foťák z domu.

Čo sa týka ďalšej časti, pracuje sa na nej O:)
A ďalšieho randomu, s hlbšou myšlienkou? Hm..
Čo keby sme sa dohodli, že vám randomi budem postovať vždy v nedeľu? Are you okay with that?
Cmuk vám všetkým :-*

2 komentáre:

 1. Naozaj krásny článok (:
  Taký jednoduchý na čítanie.. . A príde mi celkovo taký... hmm.. milý.
  Veľmi ti prajem,aby sa ti v škole páčilo a celkovo aj v Brne (:
  Veľmi sa teším na ďalší random, a dúfam, že bude rovnako pozitívny ako tento... aby skvele naladil na ďalší týždeň.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. #herewegomylady
  juuuuj, ty vysokoškolák! ale to, že vyžieraš bagety po polnoci, čo je absolutne nezdravé, sa nepochvališ, čo?! :D nevadí. ani neviem totižto, čo tento krát žvastať od buka do buka, lebo ten článoček je uplne ťuťu & nechcem ho moc hovadiť. :D snáď len...som strašne rada aj za teba, že si v brníku a som na teba neskutočne pyšná! [aj ked nemam prečo omg:D] no bazmeg, srať na paštikland! #brnorulezzz x

  OdpovedaťOdstrániť